Odwrócenie wazektomii Warszawa
Dla kogo jest ten zabieg?
Obecnie na świecie już blisko co dziesiąta para stosująca antykoncepcję wybiera jako metodę wazektomię. Skąd rosnąca popularność tej metody?
Po pierwsze, coraz częściej mężczyźni chcą wziąć na siebie część odpowiedzialności za antykoncepcję. Po drugie, sama wazektomia ma liczne zalety – jest prosta, skuteczna i tania (więcej o zabiegu wazektomii dowiesz się TUTAJ).
Mężczyzna poddający się wazektomii musi być jednak świadomy, że decyduje się na metodę “nieodwracalną”, co jest jedyną wadą tego sposobu antykoncepcji.
Czy rzeczywiście wazektomia jest rozwiązaniem nieodwracalnym i ostatecznie zamykającym mężczyźnie możliwość płodzenia dzieci?
Chociaż powinieneś do niej tak podchodzić w chwili podejmowania decyzji, to jednak jest nieco inaczej.
Ok. 5 % mężczyzn po wazektomii, w różnym czasie po jej wykonaniu, zmienia zdanie i jednak chce odzyskać możliwości zostania ojcem.
Jakie masz możliwości? Po pierwsze, przed wazektomią powinieneś wiedzieć o możliwości zamrożenia plemników (bank nasienia). Jeśli jednak z jakiś powodów tego ruchu nie wykonałeś, nadal możliwe są dwie opcje.
Istnieje możliwość pozyskania plemników z jąder, czy najądrzy na drodze biopsji. Tak uzyskane plemniki mogą być wykorzystane w kolejnym kroku jedynie do procedury rozrodu wspomaganego (ART. – artificial reproduction technique).
Drugą opcją jest odtworzenie ciągłości przeciętych podczas wazektomii nasieniowodów – czyli wazowazostomia (ang. vasovasostomy), popularniej zwana odwróceniem wazektomii (lub nieprawidłowo rewazektomią).
Która opcja jest lepsza?
Wszystko zależy od wielu czynników – od wieku partnerki, kosztów, liczby planowanych dzieci, opinii na temat rozrodu wspomaganego – (in vitro), a także oczekiwań pary co do czasu oczekiwania na ciążę. Tylko odwrócenie efektu wazektomii daje szansę na ciążę na drodze naturalnej i po dokładnym przeliczeniu jest opcją bardziej opłacalną, szczególnie jeśli para planuje więcej niż jedno dziecko.
Jak ocenia się skuteczność odwrócenia wazektomii?
Skuteczność zabiegu odwrócenia wazektomii ocenia się dwoma parametrami.
Jednym z nich jest odsetek przywrócenia drożności nasieniowodów po operacji tzn. ile procent pacjentów po zabiegu będzie miało plemniki w ejakulacie. Jest to wynik głównie zależny od doświadczenia chirurga w operacjach mikrochirurgicznych – oczywiście im jest ono większe, tym skuteczność zabiegu jest wyższa.
Drugim, ostatecznie istotniejszym dla pacjenta parametrem, jest odsetek ciąż. Ten jest bardziej zależny od czasu jaki upłynął pomiędzy wazektomią, a jej odwróceniem. Odsetek ten spada z czasem, aczkolwiek większość zabiegów odwrócenia wazektomii wykonywana jest przed upływem 15 lat, tym samym pozostając nadal bardzo skuteczną alternatywą dla rozrodu wspomaganego.
Tabela 1. Na podstawie – Chan, P.T., et al. BJU Int, 2005. 96: 598., N =1469
Jak wygląda procedura - rewazektomi Warszawa?
Zabieg wymaga pełnego znieczulenia i minimum jednodniowego pobytu w szpitalu. Trwa średnio ok. 4 godzin i wykonywany jest z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. W trakcie operacji zespołowi chirurgów bardzo często towarzyszy lekarz embriolog. Jego wsparcie pozwala ocenić płyn, który wydobywa się z nasieniowodu w czasie zabiegu pod kątem obecności plemników. Embriolog może także na Twoją prośbę zabezpieczyć w ten sposób uzyskane plemniki i przekazać je do zamrożenia w banku nasienia.
Na czym polega zabieg?
- Nasieniowód, to kanał wyprowadzający w trakcie wytrysku plemniki z najądrza do cewki moczowej. Jego światło ma średnicę 0,3- 0,5 mm.
- Zabieg odwrócenia wazektomii polega na zszyciu obu końców nasieniowodów ze sobą.
- Istnieje kilka odmian wykonywania tej operacji, jednak najpopularniejszą jest technika dwuwarstwowa i taką też stosuję. Oznacza to założenie około dwunastu szwów na tak delikatny i drobny organ. To wszystko oczywiście po dwóch stronach – prawej i lewej.
- Zespolenie dwóch końców nasieniowodów wykonuję przy użyciu bardzo drobnych szwów chirurgicznych, które poza takimi zabiegami wykorzystywane są np. w chirurgii oka.
- W tak precyzyjnej chirurgii wykonywanej pod mikroskopem, dla jej skuteczności kluczowe stają się umiejętności i doświadczenie chirurga wykonującego zabieg.
Jak będę się czuł po zabiegu?
W okresie po zabiegu szybko wrócisz do aktywności codziennej, jednak powrót do sportowej aktywności fizycznej, większych wysiłków, czy współżycia możliwy jest dopiero po kilku tygodniach. Jest to okres niezbędny do prawidłowego gojenia się ran. Przez kolejne tygodnie po zabiegu pacjent korzysta z tzw. suspensorium, czyli rodzaju specjalnej bielizny mającej zmniejszyć napięcie na szwach założonych podczas operacji, a także chroniącej nieco mosznę przed ewentualnymi urazami.
Po ok. 6- 8 tygodniach wykonywane jest po raz pierwszy badanie jakościowe nasienia.
Czy zabieg jest dla mnie bezpieczny?
Odwrócenie wazektomii jest operacją wymagającą najwyższej dokładności i precyzji – na każdym jej etapie. Dbałość o szczegóły sprawia, że jest to procedura nie tylko skuteczna ale również małoinwazyjna. Powikłania po tym zabiegu należą do rzadkości.
Obrzęk okolicy operowanej to objaw typowy i utrzymuje się przez kilka dni. Krwiak czy infekcja należą do rzadkości (odpowiednio 5% i 1% ryzyko) – i w większości wymagają jedynie zachowawczego leczenia.
Czy możliwa jest druga próba odwrócenia wazektomii po pierwszej nieudanej?
Tak – jest to wykonalne. Tego typu zabiegi wymagają jednak indywidualnego podejścia do całej procedury. Są one technicznie trudniejsze i z reguły trwają dłużej.
Wysokie poziomy przeciwciał przeciwplemnikowych mogą być przyczyną tzw. niepłodności autoimmunologicznej. Po wazektomii są one obecne nawet u ponad 50% mężczyzn.
Nie wpływają one jednak w żaden sposób na skuteczność zabiegu odwrócenia wazektomii, a jeśli zabieg przeprowadzony zostanie prawidłowo – poziom przeciwciał ulega najczęściej obniżeniu.
Przeciwciała przeciwplemnikowe po odwróceniu wazektomii.
Dla kogo są konsultacje?
Zapraszam Cię do rozmowy ze mną – jeżeli chciałbyś skonsultować swoją sytuację zdrowotną, a nie możesz mnie odwiedzić w gabinecie – jestem do dyspozycji zdalnie.
- gdy rozważasz leczenie chirurgiczne,
- gdy masz diagnozę lub podejrzenie,
- gdy masz już wyniki badań i konsultacja służy do ich oceny tzw. “second opinion”,
- gdy mieszkasz za granicą lub w mniejszej miejscowości bez dostępu do specjalisty androloga,
- jeżeli nie możesz mnie odwiedzić w gabinecie
Jakie są koszty zabiegu i terminy odwrócenia wazektomi w Warszawie?
Koszt zabiegu: od 29.000 zł
Dodatkowe koszty związane są z wykonaniem badań krwi przed operacją oraz ewentualną oceną i zabezpieczeniem pobranego materiału przez embriologa (koszt 1000 zł).
Termin ustalimy indywidualnie, czas oczekiwania uzależniony jest od dostępności, z reguły możliwy jest w ciągu miesiąca.
UMÓW KONSULTACJĘ ONLINE
aby poczytać o innych zabiegach KLIKNIJ TUTAJ