Mikrochirurgiczna biopsja jądra (MTESE)

Azoospermia, czyli całkowity brak plemników w ejakulacie to w andrologii najtrudniejsza sytuacja dla pacjenta starającego się o potomstwo i jego androloga. Głównie z myślą o takich pacjentach powstał zabieg mikrochirurgicznej biopsji jądra.

Rozpoznanie azoospermii nie musi dla Ciebie oznaczać ostatecznie niepłodności. Proces produkcji plemników (spermatogeneza) może być zaburzony w różnym stopniu i zatrzymany na różnych poziomach w zależności od pacjenta.

Okazuje się, że mężczyźni, u których w ejakulacie nie wykryto plemników mogą produkować je w jądrach. Tkanka jądra jest bardzo niejednorodna- celem MTESE jest znalezienie pomiędzy nieaktywnymi kanalikami nasiennymi tych, które zawierają plemniki.

Dlaczego biopsja mikrochirurgiczna, a nie klasyczna?

Podczas zabiegu wymagana jest bardzo duża precyzja, stąd z pomocą przychodzi mikrochirurgia, czyli chirurgia pod mikroskopem. 

Jak duża precyzja jest potrzebna? Każde, prawidłowej objętości jądro, zawiera ok. 250-300 tzw. zrazików, z których każdy ma 2-3 kanaliki plemnikotwórcze o długości od 30 do 80 cm. Podczas zabiegu szukam pojedynczych kanalików. 

Metoda mikrochirurgiczna jest 1,5 raza skuteczniejsza od biopsji klasycznej, ponieważ pozwala na dokładniejsze sprawdzenie całej tkanki jądra i tym samym zwiększa szanse na uzyskanie plemników do rozrodu wspomaganego.

Czy mogę się przygotować do mikrochirurgicznej biopsji jądra?

Tak, przygotowanie to po pierwsze diagnostyka: hormonalna, genetyczna i ultrasonograficzna. Ma ona na celu właściwie zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu, a także dobre zaplanowanie dalszych przygotowań. 

Zalecam również optymalizację “stylu życia” – otyłość, nałogi, zła dieta, brak aktywności – to są czynniki, które znacząco mogą wpłynąć na jakość Twoich plemników.

Przed MTESE warto również rozważyć operację żylaków powrózka nasiennego (więcej o tym zabiegu tutaj: zabiegi – żylaki powrózka nasiennego), czy stymulację hormonalną. 

Podczas konsultacji wspólnie ustalimy jakie przygotowanie do zabiegu będzie najlepsze dla Ciebie.

MTESE pozwala na eksplorację całego miąższu jąder, z wykorzystaniem dużego powiększenia. Dzięki temu identyfikuję poszerzone kanaliki nasienne, które mogą zawierać plemniki. Powiększenie mikroskopu oraz doświadczenie operatora wykonującego zabieg, pozwala odróżnić takie kanaliki od liczniej występujących cieńszych (pustych) lub zanikających kanalików. 

Poza niezbędnym wysokiej klasy sprzętem chirurgicznym – na czele z mikroskopem, kluczową rolę w skuteczności tej procedury odgrywa mikrochirurgiczne doświadczenie androloga wykonującego zabieg. 

Skuteczność (rozumiana jako uzyskanie plemników do rozrodu) sięga nawet 50%, natomiast jest to kwestia bardzo indywidualna, którą oceniam podczas konsultacji przygotowującej do zabiegu.

Na czym polega zabieg?

Jak przebiega procedura?

Zabieg trwa średnio ok. 90 minut (jedno jądro) i odbywa się w całkowitym znieczuleniu. Poprzez ok. 3 cm nacięcie na wysokości moszny docieram do tkanki jądra i rozpoczynam poszukiwanie kanalików nasiennych. 

Przy zabiegu obecny jest także embriolog, który na bieżąco poddaje ocenie pobrany materiał. Jeżeli zostaną znalezione plemniki, są one od razu przygotowywane do zamrożenia. 

W trakcie zabiegu pobierany jest zawsze fragment tkanki jądra, który poddawany jest ocenie histopatologicznej (oceniana jest spermatogeneza), a wynik jest gotowy do odbioru po ok. 3-4 tygodniach

dr kupis konsultacja

Jak będę się czuł po zabiegu?

Po zabiegu na mosznie pozostaje niewielka blizna i szwy skórne, które z czasem same się rozpuszczają. 

Zabieg MTESE jest uznawany za mało inwazyjny. Po ok. 6 miesiącach od zabiegu, w USG nie ma nawet widocznej blizny. 

Zabieg odbywa się w trybie jednodniowym, tzn. wieczorem będziesz jest już we własnym domu. 

Przez 48 godzin po zabiegu zalecane są chłodne okłady na mosznę. Przez kilka dni pacjent przyjmuje profilaktycznie antybiotyk. Powrót do codziennej aktywności następuje po kilka dniach. Do większego wysiłku fizycznego i do współżycia można wrócić po ok. 2-3 tygodniach od zabiegu. Krwiak, będący najczęstszym powikłaniem po zabiegu, zdarza się po mniej niż 1% operacjach. Spadek poziomu testosteronu po zabiegu jest możliwy, ale w 95% przypadków jest przejściowy (kilka – kilkanaście miesięcy).

Co dalej po udanym zabiegu?

Uzyskane w trakcie mikrochirurgicznej biopsji jądra plemniki mogą być następnie wykorzystane do technik rozrodu wspomaganego – z założenia do ICSI (zapłodnienie metodą pozaustrojową polegające na wprowadzeniu wyselekcjonowanego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej. 

W większości wypadków plemniki są przekazane do mrożenia. Jak do tej pory nie wykazano różnic w skuteczności ICSI w przypadku plemników tzw. świeżych vs mrożonych.

Jest to możliwe, jednak jest to technicznie zabieg trudniejszy niż ten, wykonywany po raz pierwszy. Jeżeli jednak istnieją przesłanki do tego, że druga próba ma szanse powodzenia, absolutnie warto ją rozważyć. 

Dopiero po wykonanym zabiegu MTESE, podczas którego nie znajdzie się plemników, można uznać mężczyznę za bezpłodnego.

Czy możliwe jest wykonanie kolejnego zabiegu MTESE?

Dla kogo są konsultacje?

Zapraszam Cię do rozmowy ze mną – jeżeli chciałbyś skonsultować swoją sytuację zdrowotną, a nie możesz mnie odwiedzić w gabinecie – jestem do dyspozycji zdalnie.

  • gdy rozważasz leczenie chirurgiczne,
  • gdy masz diagnozę lub podejrzenie,
  • gdy masz już wyniki badań i konsultacja służy do ich oceny tzw. “second opinion”,
  • gdy mieszkasz za granicą lub w mniejszej miejscowości bez dostępu do specjalisty androloga,
  • jeżeli nie możesz mnie odwiedzić w gabinecie

Jakie są koszty zabiegu i terminy?

Koszt zabiegu: od 15.000 zł - cena zawiera, poza samą operacją, pobyt jednodniowy na oddziale w prywatnej klinice, pełną opieką medyczną, konsultację i opiekę anestezjologiczną.

Dodatkowe koszty związane są z wykonaniem badań krwi przed operacją oraz oceną i zabezpieczeniem pobranego materiału przez embriologa ( koszt ok. 1.000 PLN)

Termin ustalimy indywidualnie, czas oczekiwania uzależniony jest od dostępności, z reguły nie dłuższy niż 3-4 tygodnie.

UMÓW KONSULTACJĘ ONLINE

aby poczytać o innych zabiegach KLIKNIJ TUTAJ

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.