Kim jest androlog?

Andrologia, to ciągle jeszcze mało znana dziedzina medycyny. Gdy kobieta zaczyna przygotowania do ciąży, bardzo często wybiera się do ginekologa, żeby jak najlepiej się przygotować. Gdy upragniona ciąża nie nadchodzi, również lekarzem pierwszego wyboru staje się ginekolog. Co w tym czasie robi mężczyzna? W 90% jeszcze nic, co by było związane ze sprawdzeniem męskiego zdrowia. Zazwyczaj upływa jeszcze trochę czasu, zanim pojawi się pomysł sprawdzenia męskiej płodności i skonsultowania się ze specjalistą. Tym specjalistą powinien być właśnie androlog.

Kto trafia do androloga?

Badania pokazują, że do androloga przychodzi jedynie 20%-25% mężczyzn z tych, którzy powinni spotkać się ze specjalistą w temacie swojej płodności. Część z nich trafia np. do ginekologa prowadzącego przygotowania, czy diagnostykę partnerki, część do endokrynologa albo urologa. A najlepiej by było, gdyby taki mężczyzna trafił właśnie do androloga.

Czym dokładnie zajmuje się androlog?

Najprościej będzie chyba powiedzieć, że androlog to jest specjalista od typowo męskich problemów zdrowotnych. To jest taki fachowiec, który może z mężczyzną omawiać jego płodność czy niepłodność, jego gospodarkę hormonalną, na czele z testosteronem, a także jego proces starzenia się, czyli zmiany jakie zachodzą w męskim organizmie i wynikają z wieku. Cała sfera seksualna dotycząca mężczyzn, na męskiej antykoncepcji kończąc, to także tematy dla androloga.

Czym w takim razie różni się urolog od androloga?

Różnica jest znacząca. Urolog jest specjalistą, po pierwsze, nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet, bo jest to specjalista, który zajmuje się również szeroko pojętym układem moczowym i moczowo-płciowym. Ten drugi to oczywiście bardziej w aspekcie mężczyzn, ale układ moczowy to cała onkologia, czyli nowotwory układu moczowego, a także kamica czy urologia czynnościowa, czyli różnego rodzaju problemy z oddawaniem moczu. I ta część dotyczyć może również kobiet. Androlog w pewnym sensie wychodzi z urologii, zajmując się i skupiając swoją uwagę głównie na typowo męskich problemach. Urologia to również specjalność zabiegowa, wywodząca się z chirurgii. Dlatego też połączenie urologa i androloga daje pacjentowi szersze możliwości, jak np. chirurgiczne leczenie niepłodności, operacje żylaków powrózka nasiennego, czy biopsje jąder.

Dlaczego tak mało osób wie, kim jest androlog?

Mniej więcej do czasów drugiej wojny światowej wszyscy uważali jasno, że jeżeli mamy do czynienia z niepłodnością, to ta niepłodność jest związana tylko i wyłącznie ze stroną kobiety.Od niedawna dopiero, czyli od kilkudziesięciu lat, zaczęliśmy bardziej przyglądać się mężczyznom.

Jak na medycynę to jest bardzo krótka historia. Stąd i sama nazwa tej dziedziny, andrologii, dla wielu jest nieznana. Na szczęście to się już od jakiegoś czasu zmienia i popularyzuje, bo czynnik męski jest niezwykle istotny i niezbędny do zapłodnienia.

Badania naukowe wskazują, że podział czynnika żeńskiego względem męskiego jest dokładnie 50%. To znaczy, że mniej więcej w 40-50% przypadków niepłodności pary jest obecny jakiś czynnik męski. Mniej więcej w 30% niepłodności par właściwie ta przyczyna, dla której para nie może się rozmnażać jest tylko i wyłącznie po stronie mężczyzny. Te statystyki jasno dają do zrozumienia, że mężczyznę starającego się o dziecko też należy zbadać i sprawdzić jego płodność. To właśnie zadanie androloga.

Kiedy należy udać się do androloga?

Oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia mówi o tym, że jeżeli przez rok regularnych starań bez zabezpieczenia para nie może zajść w ciążę, można zacząć mówić o niepłodności. Pytanie jest takie, czy warto czekać tak długo? Oczywiście, to wszystko zależy.

infant

Jeżeli para ustala, że podejmują próbę, bez stresu, na spokojnie, są młodzi i chcą w ten naturalny sposób spróbować, jest to zapewne słuszna koncepcja. Jeżeli natomiast istnieją jakiekolwiek podejrzenia co do tego, że płodność męska może być zaburzona, oczywiście warto rozpocząć podstawową diagnostykę, czyli przynajmniej wykonać badanie nasienia, nie czekając tych 12 miesięcy.

Prawie 10 procent mężczyzn z niepłodnością to tacy, którzy nie mają w ogóle plemników w nasieniu. Dla takich par czekanie z diagnostyką stanowi jedynie stratę czasu, który można by już wykorzystać, bo ogromna część z tych mężczyzn ma jak najbardziej szansę zostać ojcami.

Czy do wizyty u androloga trzeba się przygotować?

Wizyta u androloga nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, jeżeli nie liczyć dobrego nastawienia. Trzeba być otwartym na pytania dotyczące przeszłości, historii zdrowotnej, zabiegów, a także m.in. obecnego stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej, poziomu stresu. Wiele czynników, pozornie nie mających związku z płodnością, może odgrywać istotną rolę. Zadaniem androloga jest dowiedzieć się jak najwięcej o swoim pacjencie, żeby dostosować indywidualną diagnostykę oraz ewentualne leczenie.

Podsumowanie

Problemy z męskim zdrowiem, w tym z męską płodnością, istniały od zawsze. Nie zawsze jednak społeczeństwo chciało uznać, że mężczyźnie wolno chorować i mieć problemy zdrowotne, tym bardziej problemy z płodnością. Przez długi czas było to uznawane za oznakę słabości i braku męskości. Na szczęście dzisiejsze czasy sprzyjają świadomości i sami panowie zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że mogą mieć problem z płodnością, że może warto go sprawdzić, ocenić i nazwać. Specjalistów, którzy zajmują się andrologią również przybywa, więc popularyzacja wiedzy w tej dziedzinie medycyny jest nieunikniona.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.