JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ NASIENIA?

Jakość nasienia u mężczyzn w ostatnich latach coraz bardziej spada, co przekłada się na zwiększenie problemów z płodnością. Mówi się, że już milion par w Polsce ma problemy z zajściem w ciążę. Jeśli dołożymy do tego informację, że w niepłodności partnerskiej nawet 50% stanowi czynnik męski, to okazuje się, że może dotyczyć nawet pół miliona Polaków. Nic więc dziwnego, że tak ważne staje się mówienie o tym temacie, a także edukacja w zakresie poprawy męskiej płodności i jakości nasienia.

Czy jakość nasienia można poprawić?

W większości przypadków jakość nasienia można poprawić, natomiast kluczowe jest znalezienie przyczyn złych parametrów i wdrożenie odpowiednich działań. Najlepiej udać się w tym celu do specjalisty androloga, który wykona lub zleci odpowiednie badania, oceni je i na ich podstawie wdroży dalszą diagnostykę lub ewentualne leczenie.

Od czego należy zacząć?

Podstawowym badaniem służącym do oceny jakości nasienia jest spermiogram. Oceniana w nim objętość próbki, liczba plemników, ruchliwość, morfologia (czyli budowa) i ich żywotność, to podstawowe parametry, mówiące o kondycji plemników i wskazujące ewentualne pierwsze nieprawidłowości.

Bardzo istotne podczas konsultacji jest również badanie fizykalne, które pomoże ocenić ewentualne nieprawidłowości anatomiczne, które mogą wpływać negatywnie na plemniki.

Wykonane w gabinecie androloga badanie USG jest także jednym z podstawowych elementów diagnostyki męskiej płodności, który pozwoli sprawdzić stan układu moczowo- płciowego.

Najskuteczniejsze sposoby na poprawę jakości nasienia.

Andrologia proponuje obecnie pacjentom wiele różnych metod wsparcia i leczenia, mającego na celu poprawę jakości nasienia. W zależności od źródła problemu, specjalista androlog może zaproponować mężczyźnie, który chce zostać tatą, dopasowane do jego potrzeb rozwiązanie.

Poprawa stylu życia to zawsze bardzo dobry pomysł na wspomożenie swojej płodności. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, zadbanie o redukcję stresu i odpowiednią ilość relaksu, a także o higienę snu to podstawowe działania, których nie warto pomijać na drodze do poprawy jakości nasienia.

diet

Wraz z odpowiednią dietą można rozważyć suplementację w substancje, których niedobór może przyczyniać się do spadku jakości i liczby plemników produkowanych przez mężczyznę.

Pacjentom, którym w toku diagnostyki zostały wykryte zaburzenia hormonalne, z pomocą może przyjść leczenie farmakologiczne, mające na celu wyrównanie niedoborów lub nadwyżek hormonów, które mają znaczenie w procesie spermatogenezy (m.in. testosteron, fsh, lh, estradiol, prolaktyna).

Bardzo ważnym elementem poprawy jakości nasienia jest leczenie zabiegowe/ chirurgiczne. U pacjentów, u których słaba jakość nasienia może wynikać z żylaków powrózka nasiennego, rozważyć należy zabieg usunięcia żylaków, co skutecznie może poprawić ich płodność. Co ważne, nie tylko przy zapłodnieniu naturalnym, ale również w toku przygotowań do rozrodu wspomaganego.

Warto wspomnieć również o pacjentach z azoospermią, czyli całkowitym brakiem plemników w nasieniu, u których skutecznym rozwiązaniem może okazać się biopsja jądra, również wykonywana w ramach procedur zabiegowych, przez doświadczonego androloga- chirurga.

Zabieg ten nie sprawia wprawdzie, że w ejakulacie pojawią się plemniki, jednak jest doskonałym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy pomimo braku plemników w nasieniu chcą zostać ojcami.

Zapamiętaj:

Męska płodność nie jest stała i wpływa na nią wiele czynników związanych ze stanem zdrowia i stylem życia. Można skutecznie ją poprawić, ale punktem wyjścia powinno być zawsze rzetelne poszukiwanie przyczyn nieprawidłowości i znajdowanie rozwiązań bardzo indywidualnie dopasowanych do sytuacji pacjenta.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.