Impotencja: kompleksowe podejście do diagnostyki i leczenia
Impotencja to potoczne określenie zaburzeń wzwodu, czyli dysfunkcji seksualnej, która wiąże się z trudnościami w uzyskaniu lub utrzymaniu wzwodu. Dla wielu mężczyzn jest to temat bardzo wstydliwy i często równoznaczny z problemem z “męskością”. Ciężko też przyznać się lekarzowi do takiego schorzenia, może ono również wpływać negatywnie na relacje partnerskie i całe życie seksualne mężczyzny. Prawda jest jednak taka, że zaburzenia wzwodów można skutecznie leczyć i są one odwracalne. Najważniejsze, żeby zgłosić się do specjalisty, który poszuka przyczyn problemu i zaleci dalsze działanie lub leczenie.
Rodzaje zaburzeń wzwodów
Specjaliści dzielą zaburzenia wzwodów na kilka rodzajów, w zależności od ich podłoża. Najczęściej stosowany podział, to zaburzenia:
- organiczne,
- psychogenne,
- mieszane.
Im młodszy pacjent, tym zdecydowanie częściej spotyka się przyczyny psychogenne, czyli, mówiąc najprościej, zaczynające się w głowie.
Jakie są przyczyny organiczne impotencji?
- schorzenia sercowo- naczyniowe (np. miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze),
- cukrzyca typu 1 i 2,
- schorzenia neurologiczne zaburzenia hormonalne,
- zmiany anatomiczne,
- zaburzenia pourazowe lub pooperacyjne
Konsultując się ze specjalistą w zakresie powyższych schorzeń i ich leczenia warto dopytać, jak dalsze działania mogą wpływać na przyszłe funkcje seksualne i od razu zadbać o ich jakość.
Co może mieć największy wpływ na psychogenne zaburzenia związane z impotecją?
- dotychczasowe doświadczenia łóżkowe
- rodzaj związku, w którym znajduje się mężczyzna
- to, jak się czuje w tym związku
- jak rozumie pojęcie „udany seks”
- jakie ma oczekiwania wobec siebie, swojej drugiej połowy i swojego seksu
- jak bardzo przejmuje się, kiedy coś pójdzie „nie tak”
- czy seks ma służyć tylko przyjemności, czy też jest zaplanowanym działaniem, mającym na celu poczęcie potomstwa, zgodnie z określonym harmonogramem
Krótko mówiąc, nasza psychika i związany z tym komfort w łóżku mają ogromne znaczenie.
Niestety, wiele zależy także od stereotypów na temat seksu, wzwodów i roli mężczyzny w związku, a także środowiska, w którym się wychował i które go ukształtowało.
Zaburzenia wzwodów podczas starań o dziecko. Czy to normalne?
Starania o powiększenie rodziny, szczególnie te, które się przedłużają, są bardzo ważnym czasem w związku.
Bardzo dużo mówi się o sferze psychicznej kobiety podczas prób zachodzenia w ciążę, natomiast często zapomina się o tym, że mężczyźni też mają emocje i muszą sobie radzić w sytuacji, gdy pojawiają się trudności.
Pacjenci w gabinecie androloga bardzo często przyznają, że ich relacje z partnerką podczas starań o dziecko zmieniają się. Zmienia się też seks, często niestety na gorsze.
Z czego to wynika?
Aż 20% mężczyzn starających się o dziecko rozwija zaburzenia wzwodów!
Często relacje łóżkowe pozbawione zostają po prostu przyjemności, a zaczynają być skrupulatnie planowane, co do dnia, czy niemal godziny: pod dni płodne, cykl hormonalny, czy inne powody.
A to już prosta droga do spadającego libido, czyli po prostu braku ochoty na seks, a dalej do zaburzeń wzwodów. I tak okazuje się, że mężczyźni nie zawsze mają ochotę na seks!
Jak wygląda diagnostyka impotencji?
Przy niskim libido zawsze warto spojrzeć na hormony – testosteron, estradiol, prolaktynę, czy hormony tarczycy.
Przy niskim testosteronie należy, zupełnie jak przy zaburzeniach erekcji, poszukać przyczyn. A te często znaleźć można w stylu życia – nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia, używki, słaby sen, zła dieta.
Jeśli z kolei poziom testosteronu jest zbyt niski, warto pomyśleć, czy jest szansa go poprawić suplementacją tak naturalną, jak i farmakologiczną (zawsze bezpieczną dla płodności).
W przypadku odnalezienia przyczyn organicznych przy zaburzeniach wzwodów, konieczne są konsultacje ze specjalistami zajmującymi się poszczególnymi schorzeniami (m.in. kardiolog, neurolog, diabetolog), aby dobrze zaplanować leczenie uwzględniające jak najmniejsze skutki uboczne, którymi w tym przypadku są problemy z erekcją.
Czy leki na erekcję są dobrym rozwiązaniem?
Każdemu mężczyźnie może przytrafić się “potknięcie” – z racji gorszego okresu w życiu – stres, gorsza regeneracja, czy po prostu zły dzień, ale jeżeli problem się powtarza, można erekcje wesprzeć np. lekami. I jest to absolutnie bezpieczne dla płodności!
Pacjenci bardzo często pytają, czy od leków na poprawę erekcji można się uzależnić. Zasadniczo, leki te są bezpieczne, natomiast można się od nich uzależnić tak samo jak np. od zakupów, czy przeglądania mediów społecznościowych.
Jak zawsze, dobrze rozpisany przez specjalistę plan, poprzedzony badaniami i diagnozą to jest kluczowa kwestia.
Pamiętaj!
Zaburzenia erekcji to schorzenie, które da się leczyć. Ważne, żeby uświadomić sobie problem i szukać pomocy specjalisty- androloga, urologa, czy psychologa/ psychiatry.
Przedłużenie takiego stanu zazwyczaj działa na niekorzyść mężczyzny i jeszcze może pogłębić problem.
Dobrze jest również szczerze porozmawiać ze swoją partnerką. Być może uda się wspólnie zadziałać nad tym, co Wam się podoba, a co męczy i denerwuje i niewielka zmiana da duży sukces.
Seks był, jest i ma pozostać przede wszystkim przyjemnością i okazją do bycia blisko ze sobą. Musi być nieco spontaniczny i absolutnie niewymuszony!
Wróc do listy wpisów na BLOGU