Hiperspermia: charakterystyka, symptomy i metody terapii u mężczyzn

Hiperspermia, to termin medyczny określający wydzielanie zbyt dużej ilości ejakulatu (spermy) podczas jednego wytrysku. W większości przypadków prawidłowa objętość próbki to od 1,4 ml do 5 ml. O zbyt dużej ilości nasienia mówi się, gdy próbka zawiera 6 ml ejakulatu lub więcej. Bardzo często wraz ze zwiększoną objętością ejakulatu nie zwiększa się liczba plemników, co tym samym oznacza zmniejszoną ich koncentrację w 1 ml spermy. Może to być przyczyną problemów z płodnością męską.

Hipersperia u mężczyzn – jak sprawdzić ?

Najlepiej zacząć od początku, czyli od podstawowego narzędzia w diagnostyce męskiej płodności- badania jakościowego nasienia.

Stosunkowo niewielki koszt i dobra dostępność do badania powoduje, że w prosty i szybki sposób możesz zdobyć świetne źródło informacji na temat Twoich szans na zostanie ojcem. Oczywiście prawidłowy wynik nie gwarantuje potomstwa, a z kolei nieprawidłowy, nie musi przekreślać takich planów. Co dokładnie oznaczają poszczególne wartości z pewnością odpowie specjalista urolog lub androlog, natomiast na tym etapie warto oswoić się z kilkoma najistotniejszymi elementami tego badania. Pośród licznych parametrów, kilka budzi emocje nieco częściej. Jednym z nich jest objętość ejakulatu (czyli badanej próbki nasienia). 

O zbyt małej objętości, czyli hipospermiii, możesz przeczytać tutaj – Zmniejszona objętość nasienia

Tym razem temat nieco trudniejszy – hiperspermia. 

Dlaczego trudniejszy?

Dlatego, że przyglądając się wytycznym WHO dotyczącym norm jakości nasienia przy objętości próbki nie ma tak zwanej górnej granicy. Norma objętości to minimum 1,4 ml. I właśnie z tego powodu teoretycznie nie ma czegoś takiego jak hiperspermia czyli „ za duża” objętość ejakulatu. Nie jest jednak tak, że na jego wyższe objętości w ogóle nie zwraca się uwagi.  

Ile to jest „za dużo” ejakulatu? 

Ponieważ nie mamy jednoznacznie określonych norm, górną granicę sugerują liczne doniesienia naukowe. I chociaż nie ma w tym zakresie całkowitej zgodności, to poziom ten ustala się najczęściej na 5- 6,5 ml. Co ciekawe, taki wynik spotyka się  w badaniu nasienia znacznie rzadziej, niż hipospermię (obniżoną objętość próbki) – 3,5- 6,8% vs 18- 22%. 

Należy pamiętać, że hiper (czy hipo) – spermia dotyczy tylko objętości ejakulatu – o liczbie plemników mówi tylko w sposób pośredni. Jednak sama w sobie może wiązać się z niższą płodnością. Bardzo często, pomimo zwiększonej objętości ejakulatu, liczba plemników wcale nie rośnie proporcjonalnie. To przekłada się na obniżoną koncentrację, czyli liczbę plemników występujących w 1 ml próbki. Dlatego też koncentracja jest drugim parametrem, który w tej sytuacji należy sprawdzić w wyniku badania nasienia.

Potencjalne przyczyny hiperspermii.

Przyczyny hiperspermii pozostają nadal niejasne. W większości wypadków mężczyźni z takim rozpoznaniem są zupełnie bezobjawowi. Należy pamiętać, że objętość ejakulatu to składowa funkcji kilku poszczególnych elementów układu płciowego męskiego – prostaty (głównie), jąder, czy pęcherzyków nasiennych. Nawet sam fakt dłuższej wstrzemięźliwości seksualnej może stać się przyczyną wyższych objętości. Jednym z najczęściej wymienianych powodów są wspomniane zaburzenia funkcji gruczołu krokowego, czyli prostaty, na czele ze stanami zapalnymi jej dotyczącymi. Taka sytuacja może, ale nie musi objawiać się zaburzeniami w oddawaniu moczu, bólem w okolicy prącia, jąder, czy krocza. 

W badaniu nasienia poza wzrostem objętości, widoczne mogą być zaburzenia w pH, lepkości, czy zwiększona liczba leukocytów, czyli komórek stanu zapalnego. W takiej sytuacji zawsze warto rozważyć diagnostykę bakteriologiczną (posiewy nasienia) oraz USG prostaty i jej okolicy (tzw. TRUS). 

Jak hiperspermia może wpływać na płodność?

Sama w sobie hiperspermia absolutnie nie musi wpływać na płodność. Jeśli jednak pomimo upływu czasu starania o potomstwo nie przynoszą efektu, warto nad tym parametrem się pochylić. Zakres diagnostyki to wspomniane posiewy i USG. Zależnie od wyników, można taką diagnostykę rozszerzyć. Poza leczeniem celowanym, np. antybiotykoterapią warto w takiej sytuacji rozważyć włączenia suplementacji, która może pomóc w takim stanie, np. probiotyki, antyoksydanty czy preparaty ziołowe. 

sperm

Zdarza się, że hiperspermia może być  jednym z argumentów, które ostatecznie przesądzają o skorzystaniu z procedury rozrodu wspomaganego. Jedną z takich procedur może być inseminacja, która pozwala na optymalizację próbki nasienia, w tym między innymi jej „zagęszczenie”, co szeroko rozumiane jest jako preparatyka nasienia. Proces ten wykonywany jest oczywiście pod nadzorem embriologa. W razie braku powodzenia takiej metody, może się okazać, że jedynym sposobem na uzyskanie potomstwa będzie ostatecznie procedura IVF/ICSI. Oczywiście taka decyzja jest podejmowana zawsze indywidualnie po omówieniu sytuacji pary i uwzględniając jej oczekiwania. 

Podsumowanie

Hiperspermia to sytuacja, kiedy objętość ejakulatu przekracza normę i może występować przejściowo lub stale. Najprostszym sposobem sprawdzenia ilości nasienia jest wykonanie seminogramu, czyli badania nasienia. W otrzymanym wyniku zawarta jest również informacja o koncentracji plemników, który to parametr bardzo często bywa obniżony przy hiperspermii, co może wpływać negatywnie na męską płodność. 

Jeżeli tak jest warto rozważyć dokładniejszą diagnostykę i leczenie pod okiem specjalisty androloga.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.