CZYM SĄ ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO - JAKI MAJĄ WPŁYW NA MĘSKĄ PŁODNOŚĆ?

Blisko 20% par w Polsce boryka się z problemem niepłodności, czyli z niemożnością zajścia w ciążę przez ponad rok, mimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Przyczyn niepłodności jest wiele i mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy żylaki powrózka nasiennego mogą być jednym z powodów problemów z płodnością u mężczyzn?

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Bywają nazywane żylakami moszny i są nieprawidłowym poszerzeniem żył splotu wiciowatego jądra. Teorii na temat ich pojawiania się powstało do tej pory wiele, jednak żadna z nich nie wyjaśnia ostatecznie, jak dochodzi do ich rozwoju.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Okazuje się, że żylaki powrózka nasiennego są określane mianem najczęstszej przyczyny niepłodności męskiej. Z jakiego powodu dochodzi do spadku płodności? Jest kilka wytłumaczeń. U części mężczyzn żylaki moszny powodują zaburzenia funkcji jąder, co może objawiać się niższą ich objętością, zaburzeniami w zakresie produkcji hormonów, pogorszoną spermatogenezą (produkcja plemników), w tym uszkodzeniami DNA plemników. To wszystko przekłada się na spadek parametrów nasienia i skutkuje spadkiem płodności.

Sposoby leczenia żylaków powrózka nasiennego

W terapii żylaków powrózka nasiennego stosuje się metody mikrochirurgii. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie w obrębie pachwiny, a wszystkie etapy zabiegu odbywają się pod kontrolą mikroskopu, który pozwala chirurgowi na precyzyjne działanie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu. Metoda ta wiąże się z najniższym odsetkiem nawrotów oraz ryzykiem powstawania wodniaka jądra w porównaniu do metody laparoskopowej.

Inną metodą jest laparoskopowe usunięcie żylaków (laparoskopowa warikocelektomia). Technika ta również doprowadza do wyłączenia z obiegu nieprawidłowych naczyń żylnych, jednak na innym poziomie, niż dostęp mikrochirurgiczny. Z tego powodu oraz ze względu na konieczność wykonania zabiegu laparoskopowego przez jamę brzuszną, wiąże się ona z wyższym ryzykiem i mniejszą skutecznością.

surgery

U mężczyzn, u których chirurgiczne metody leczenia żylaków powrózka nasiennego nie przyniosły efektu, może być zastosowana embolizacja. Ta niechirurgiczna metoda terapii żylaków polega na wewnątrznaczyniowym zamknięciu niewydolnych i nieprawidłowo poszerzonych żył, a jej plusem jest wysoki profil bezpieczeństwa.

Natomiast ze względu na to, że w jej przypadku ryzyko nawrotów żylaków jest wyższe, a szansa na poprawę jakości nasienia i odsetek ciąż jest niższa, niż w przypadku metody mikrochirurgicznej, nie jest to opcja pierwszego wyboru w terapii niepłodności mężczyzn z występującymi żylakami powrózka nasiennego.

Leczenie żylaków powrózka – efekty

U większości pacjentów, którzy przeszli operację żylaków powrózka nasiennego, obserwuje się znaczącą poprawę parametrów nasienia. Przekłada się to również na wyższy odsetek spontanicznych ciąż wśród par starających się o dziecko.

Co więcej, warto rozważyć również leczenie zabiegowe żylaków moszny przed przystąpieniem do procedury in vitro, gdyż lepsza jakość nasienia w takiej konfiguracji zwiększa szansę na skuteczność procedury rozrodu wspomaganego.

Nawet u 50% pacjentów z rozpoznaną azoospermią i towarzyszącymi żylakami powrózka nasiennego, w wyniku leczenia zabiegowego można zaobserwować pojawienie się plemników w ejakulacie.

Zatem u mężczyzn, którzy borykają się z problemem niepłodności i jednocześnie diagnozuje się u nich lub podejrzewa występowanie żylaków powrózka nasiennego, terapia w tym zakresie zwiększa szansę pary na zajście w ciążę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.