ZABURZENIA MORFOLOGII PLEMNIKÓW: JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ TERATOZOOSPERMIĘ

Zaburzenia morfologii plemników, znane również jako teratozoospermia, są jednym z częstszych zaburzeń stwierdzanych w badaniu nasienia i mogą wpływać na męską niepłodność. Stan ten charakteryzuje się zwiększoną liczbą plemników o nieprawidłowej budowie. Brak prawidłowych plemników może uniemożliwić zapłodnienie. Rozpoznanie teratozoospermii wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy nasienia, zwanej badaniem rozszerzonym nasienia. W badaniu tym oceniany jest ich kształt, struktura oraz inne kluczowe parametry.

Należy pamiętać, że morfologia plemników powinna być oceniana łącznie z innymi parametrami nasienia, co może dać całościowy obraz i na tej podstawie może być proponowana dalsza diagnostyka i leczenie.

Równocześnie prawidłowa morfologia nie oznacza, że plemnik nie posiada innych zaburzeń – które wykraczają poza ocenę w badaniu jakościowym nasienia – jak chociażby nieprawidłowe DNA.

Przyczyny i objawy teratozoospermii – to warto wiedzieć!

Teratozoospermia może wynikać z wielu przyczyn, w tym z zaburzeń genetycznych, infekcji, ekspozycji na toksyny środowiskowe, a także z niezdrowego stylu życia, takiego jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Może też być związana z obecnością żylaków powrózka nasiennego (żylaków moszny).

Sad dad

Objawy teratozoospermii, tak jak i innych zaburzeń w jakości nasienia, nie są zazwyczaj widoczne dla osoby dotkniętej tym schorzeniem. Jedynym niepokojącym sygnałem może być trudność w zapłodnieniu partnerki pomimo regularnych prób bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Kluczową rolę w diagnozie teratozoospermii odgrywa więc badanie nasienia, które pozwala ocenić procent plemników o prawidłowej morfologii.

Teratozoospermia i jej wpływ na budowę plemników

Teratozoospermia jest zaburzeniem charakteryzującym się nieprawidłową budową plemników, co może znacząco wpłynąć na męską płodność. Wady w budowie główki plemników obejmują: nieregularny kształt, zbyt mały lub zbyt duży rozmiar, nieprawidłowy akrosom.

Witka plemnika również może wykazywać nieprawidłowości, takie jak zbyt gruba lub cienka struktura, nieregularny kształt oraz ostre załamania. Nieprawidłowości w obszarze wstawki plemnika, takie jak niewłaściwa grubość, długość lub pozycja przyczepu do główki, również wpływają na zdolność plemników do zapłodnienia.

Diagnostyka i metody leczenia

Pierwsze normy w latach 80- tych, ustalone przez WHO, mówiły o prawidłowej morfologii na poziomie 80% wszystkich plemników. Obecnie, za prawidłową morfologię uznaje się prawidłową budowę na poziomie nie mniej niż 4%!

Rozpoznanie teratozoospermii opiera się na badaniu nasienia, szczególnie analizie morfologicznej plemników zgodnie z kryteriami Kruger’a.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej morfologii plemników, lekarz może zalecić dalsze testy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność innych problemów zdrowotnych. Leczenie teratozoospermii, tak jak i innych nieprawidłowości w badaniu nasienia jest możliwe i często rozpoczyna się od zmiany stylu życia, suplementacji określonymi składnikami odżywczymi poprawiającymi płodność.

Wpływ stylu życia i diety na jakość plemników

Styl życia ma znaczący wpływ na jakość plemników. Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, stres, a także ekspozycja na toksyny środowiskowe mogą negatywnie wpływać na jakość i liczbę plemników.

Healthy life

Wprowadzenie zdrowych nawyków życiowych, takich jak zrównoważona dieta bogata w antyoksydanty, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie toksyn, może znacząco poprawić jakość nasienia. Suplementacja witamin i minerałów, takich jak:

● cynk,

● selen,

● witamina C i E.

Podsumowanie i perspektywy leczenia teratozoospermii

Teratozoospermia, mimo że może być przyczyną męskiej niepłodności, nie jest wyrokiem. Wczesna diagnoza i odpowiednio dobrane metody leczenia mogą znacząco zwiększyć szanse na poczęcie. Kluczowe jest szerokie i indywidualne spojrzenie na mężczyznę i jego wyniki badań. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości terapeutycznych męskiej niepłodności, poczynając od metod naturalnych, przez leczenie chirurgiczne, na zaawansowanych technikach wspomaganego rozrodu kończąc.

Ważne jest, aby mężczyźni zdawali sobie sprawę z możliwości wystąpienia tego typu zaburzeń i nie zwlekali z konsultacją u specjalisty androloga w przypadku problemów z płodnością. Dzięki odpowiedniemu wsparciu medycznemu i zmianom w stylu życia, wiele par może przezwyciężyć trudności związane z teratozoospermią i cieszyć się rodzicielstwem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.