GŁÓWNE PRZYCZYNY MĘSKIEJ NIEPŁODNOŚCI: DIAGNOZA, WPŁYW I METODY LECZENIA

Niepłodność jest problemem dotykającym wiele par na całym świecie. Na chwię obecną szacuje się, że problem ten może dotyczyć już nawet 25% par w wieku rozrodczym. W przypadku mężczyzn, tak samo jak w przypadku kobiet, przyczyny niepłodności mogą być zróżnicowane i złożone, co wymaga szczegółowej diagnozy i odpowiednio dobranych metod leczenia. W tym artykule przedstawiam główne czynniki wpływające na męską niepłodność, sposoby jej diagnozowania, wpływ na życie codzienne oraz dostępne opcje terapeutyczne.

Zrozumienie męskiej niepłodności: przyczyny i diagnoza

Męski aspekt niepłodności partnerskiej jest nadal mocno niedoceniany, a statystyki są w tej kwestii nieubłagane. W blisko 50% przypadków niepłodności pary obecny jest czynnik męski, a za ok. 30% tych przypadków odpowiada tylko męski czynnik.

Niepłodność mężczyzn może mieć wiele przyczyn, w tym problemy z produkcją i transportem plemników, zaburzenia hormonalne, wady genetyczne, a także styl życia i czynniki środowiskowe.

dr kupis konsultacja

Diagnostyka męskiej niepłodności obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, badania fizykalne, analizę nasienia oraz badania hormonalne. Często konieczne są również dodatkowe testy, takie jak badanie USG czy badania genetyczne, które pomagają określić dokładną przyczynę problemów z płodnością.

1. Choroby jąder

Choroby jąder stanowią jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności. Problemy mogą wynikać z urazów, operacji, chorób takich jak świnka w dzieciństwie, żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra, czy nawet choroby nowotworowe. Uszkodzenie tych organów bezpośrednio wpływa na produkcję plemników i testosteronu, kluczowych elementów męskiej płodności.ekcji lub zapalenia, należy rozważyć antybiotykoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie chirurgiczne, zwłaszcza gdy przyczyną są anomalie anatomiczne lub przeszkody w drogach wyprowadzających nasienie.

2. Cukrzyca, choroby tarczycy i inne choroby ogólnoustrojowe

Ogólnoustrojowe choroby takie jak cukrzyca, choroby wątroby, nerek, tarczycy, układu krążenia, w tym nieleczone nadciśnienie tętnicze, mogą przyczyniać się do męskiej niepłodności. Obecność wcześniej wspomnianych chorób może świadczyć oczywiście o złym stanie zdrowia pacjenta, z drugiej jednak strony wymagać one mogą odpowiedniego leczenia farmakologicznego, które samo w sobie może także pośrednio wpływać negatywnie na skuteczność starań o potomstwo.

3. Zła dieta, używki, otyłość, brak ruchu, czyli szeroko pojęty styl życia

Dieta bogata w proste węglowodany i cukry może negatywnie wpływać na płodność mężczyzn, zakłócając produkcję testosteronu i funkcjonowanie jąder. Zbilansowane posiłki bogate w świeże owoce, warzywa, ryby, nabiał, chude mięso oraz odpowiednia ilość płynów są zalecane dla aspirujących ojców.

Alkohol, papierosy i substancje psychoaktywne mają szkodliwy wpływ na męską płodność. Alkohol utrudnia wchłanianie minerałów i witamin niezbędnych dla układu rozrodczego, a papierosy obniżają produkcję plemników i mogą uszkadzać ich materiał genetyczny.

Nadwaga i otyłość mogą powodować zaburzenia erekcji, znacznie upośledzać produkcję plemników oraz prowadzić do ich uszkodzenia, utrudniając skuteczne starania o zostanie ojcem.

4. Zaburzenia hormonalne

W toku diagnostyki męskiej niepłodności oznacza się również poziom hormonów, gdyż wiele z nich pośrednio lub bezpośrednio może wpływać na spermatogenezę. Na szczególną uwagę zasługuje testosteron, którego niedobór nazywany jest hipogonadyzmem.

5. Przyczyny onkologiczne

Pacjenci po przebytym leczeniu onkologicznym stanowią szczególną grupę mężczyzn z niepłodnością. Już sam fakt zmagania się z nowotworem może być źródłem ogromnego stresu i w tym mechanizmie stać się przyczyną niższej płodności. Z wiadomych powodów nowotwory dotykające układu moczowo- płciowego, w tym jąder, mogą bezpośrednio wpływać na spermatogenezę.

Dodatkowo chemioterapia może czasowo upośledzać produkcję plemników na tyle, że w wielu przypadkach zalecane jest powstrzymanie się od starań o dziecko na okres 1 do 2 lat od zakończenia terapii. Zależnie od charakteru planowanego leczenia onkologicznego należy rozważyć bankowanie nasienia.

Wpływ niepłodności na życie mężczyzn i ich partnerek

Niepłodność może mieć głęboki wpływ na zdrowie psychiczne, relacje intymne i jakość życia mężczyzn oraz ich partnerek. Stres, frustracja i poczucie winy to tylko niektóre z emocji, z którymi borykają się pary stojące przed tym wyzwaniem.

Dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia psychologicznego i emocjonalnego, które pomoże przetrwać ten trudny okres i podejmować świadome decyzje dotyczące dalszego leczenia.

Dostępne metody leczenia męskiej niepłodności

Opcje leczenia męskiej niepłodności zależą od jej przyczyn. Mogą obejmować leczenie farmakologiczne, mające na celu poprawę produkcji plemników lub hormonalnej równowagi organizmu, zabiegi chirurgiczne, na czele z operacją najczęstszej przyczyny niepłodności męskiej, czyli żylaków powrózka nasiennego i szeroko rozumianą poprawę stylu życia (poprawa diety, rezygnacja z używek, czy regularna aktywność fizyczna).

W przypadku pacjentów z azoospermią, czyli całkowitym brakiem plemników w nasieniu, konieczne może być wsparcie specjalisty androloga w zakresie biopsji jąder.

fertility couple

Skuteczna opcja to także techniki wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja (IUI) czy zapłodnienie in vitro (IVF).

Znaczenie wsparcia i edukacji w walce z niepłodnością

Wsparcie emocjonalne i edukacja na temat niepłodności są kluczowe dla par stojących przed tym wyzwaniem.

Dostęp do rzetelnych informacji i wsparcie ze strony specjalistów mogą pomóc w zrozumieniu problemu i podjęciu odpowiednich kroków w kierunku rozwiązania. Ważne jest, aby pary otwarcie rozmawiały o swoich emocjach i obawach, korzystały z dostępnych zasobów oraz szukały wsparcia w grupach dla osób borykających się z niepłodnością.

Męska niepłodność jest złożonym problemem, który wymaga kompleksowego podejścia zarówno w zakresie diagnozy, jak i leczenia. Rozumienie przyczyn niepłodności, dostępne metody leczenia oraz wsparcie emocjonalne i edukacyjne mogą znacząco pomóc parom w pokonaniu trudności związanych z niepłodnością.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.