CZYNNIKI MAJĄCE NEGATYWNY WPŁYW NA JAKOŚĆ NASIENIA

Jeszcze do czasów mniej więcej II Wojny Światowej uznawało się, że mężczyzna nie może być przyczyną niepłodności w związku. Od tego czasu medycyna poszła niezaprzeczalnie do przodu, jednak nadal poważnym problemem społecznym pozostaje to, że rola mężczyzny w zachodzeniu w ciążę jest niedoceniana. Tymczasem prawda jest taka, że czynnik męski występuje nawet w 50% przypadków niepłodności partnerskiej. Czynnik męski, czyli męska płodność, której odzwierciedleniem jest, najprościej mówiąc, jakość nasienia.

Co może wpływać na obniżoną jakość nasienia?

Jest wiele elementów, które mogą przyczynić się do tego, że parametry nasienia nie są w normie.

Choroby przebyte w dzieciństwie, zmiany anatomiczne, urazy, infekcje i inne czynniki, które mogą wymagać szerszej diagnostyki i leczenia.

Warto jednak rozmowę o męskiej płodności i jakości nasienia rozpocząć od całkowitych podstaw, czyli od czynników, na które możesz mieć bezpośredni wpływ. Najprościej określić je mianem stylu życia.

•Dieta

Dieta wpływa na wszystkie układy w organizmie człowieka. Także na układ płciowy. Niezmiernie ważne jest nie tylko to, ile jesz, ale także, co jesz i kiedy.

Jakość tego co jesz, przekłada się na jakość nasienia – na koncentrację, ruchliwość, morfologię. Może też wpływać nawet na objętość jąder, czy poziomy hormonów w męskim organizmie – na czele z testosteronem. Co więcej, dieta – jej składniki czy niedobory mogą obniżać liczbę ciąż i żywych urodzeń.

•Kondycja & BMI

Masa ciała w stosunku do wzrostu, czyli Twoje BMI, to bardzo ważny wyznacznik tego, w jakim stanie może być Twój organizm. Znaczenie ma także kondycja czyli to, jak szybko się męczysz i czy jesteś w stanie wejść po schodach na II piętro.

Uważa się, że każde 9 kg nadwagi, to zwiększenie szansy na niepłodność o ok. 10%. Nadwaga może prowadzić także do zaburzeń gospodarki hormonalnej, na czele ze spadkiem produkcji testosteronu, a także do spadku funkcji przysadki w zakresie wydzielania hormonów FSH i LH, które stymulują męski układ rozrodczy m.in. do produkcji plemników.

•Aktywność fizyczna

Jeżeli Twój tryb życia jest siedzący, a po pracy przenosisz się prosto na kanapę, jeszcze do tego z przekąską w ręku, to jest to również prosta droga do obniżenia ilości i jakości nasienia.

wandering

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma jasne stanowisko odnośnie aktywności fizycznej, która generalnie zapobiega i redukuje ryzyko wystąpienia licznych chorób przewlekłych, w tym niepłodności.

•Stres

Stres, który towarzyszy większości z nas w codziennym życiu, może być związany z pracą, życiem prywatnym i wieloma innymi czynnikami. Gdy rozpoczynają się starania o dziecko, potrafi się on jeszcze uwydatnić.

Znaczenie ma nie tylko stres, który pojawia się nagle i szybko znika, ale przede wszystkim ten długotrwały, którego już czasami nawet nie odczuwamy.

•Sen

Sen to kolejny czynnik, który może wpłynąć na jakość nasienia, ale też na cały organizm i kondycję zdrowotną. Znaczenie ma to, czy śpisz długo, czy krótko, a także czy sypiasz regularnie, czy też może próbujesz się w weekendy wyspać “na zapas”. Trzeba pamiętać również o tym, że prawidłowy sen, to nie tylko ilość przespanych godzin, ale także jego jakość.

•Substancje toksyczne

Oczywistym wydaje się, że picie alkoholu i palenie (nie tylko papierosów), a także zażywanie innych substancji toksycznych powoduje negatywne skutki dla zdrowia. Alkohol może przekładać się na spadek objętości ejakulatu oraz obniżenie koncentracji i morfologii (budowy) plemników, a znaczne nadużywanie alkoholu może prowadzić nawet do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu!

Związki chemiczne, dostarczane z kolei do Twojego organizmu w trakcie palenia tytoniu, mogą powodować spadek koncentracji, ruchliwości i jakości plemników. Co więcej, u palaczy jest znacznie zwiększona obecność czynników zapalnych w nasieniu. Może to dodatkowo oznaczać spadek jakości DNA, czyli materiału genetycznego Twoich plemników.

Co z tego może wynikać?

Nawet ponad dwukrotny wzrost ciąż zakończonych poronieniem. Dotyczy to również ciąż uzyskanych przez in vitro. Nieprawidłowe DNA może także zostać przekazane potomstwu i mieć negatywny wpływ na jego rozwój.

Podsumowanie

Rola mężczyzny w planowaniu rodziny jest tak samo istotna, jak rola kobiety. Obserwowany od wielu lat powolny spadek jakości nasienia może mieć oczywiście wiele przyczyn, jednak wiele z nich wynika ze zmian naszego stylu życia, z dietą na czele!

Plemniki- ich ilość i jakość- bardzo często odzwierciedlają stan zdrowia mężczyzny, jego kondycję i styl życia. Warto już na samym początku starań zadbać również o czynnik męski, zaczynając od samego początku, czyli od codziennej rutyny: pożywienie, aktywność fizyczna, sen, stres, używki – takie małe kroki, o które zadbasz każdego dnia mogą dać naprawdę ogromne efekty! Od tego zacznij i dobrze wykorzystaj swój czas!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ebook okładka

Wróc do listy wpisów na BLOGU

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dr Kupis kawa

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Dr Kupis konsultacje

I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź, czy możesz mieć żylaki powrózka nasiennego​

Odpowiedz na 5 krótkich pytań i dowiedz się, czy ta choroba może Cię dotyczyć!

  1. Czy zdarza Ci się odczuwać dyskomfort/ ból/ ciężar w jednym lub obu jądrach?

2. Czy bezskutecznie starasz się o dzieci, a nie miałeś jeszcze USG jąder?

3. Czy podczas samodzielnego badania jąder wyczuwasz/ zauważasz:

      • zgrubienia
      • asymetrię/ różnicę między prawym, a lewym jądrem
      • niepokojące struktury?

4. Czy w Twoim wyniku badania nasienia masz obniżone parametry m.in. koncentrację, ruchliwość, morfologię?

5. Czy miałeś już kiedyś stwierdzone żylaki powrózka nasiennego, ale słyszałeś, że nie ma to wpływu na Twoją męską płodność?

Jeżeli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to powinieneś skonsultować ze specjalistą, i sprawdzić, czy nie masz żylaków powrózka nasiennego.

Dla kogo są konsultacje ONLINE?

SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I CENY KONSULTACJI

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

SKONSULTUJ SIĘ

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

POBIERZ DARMOWY
E-BOOK

Sprawdź dostępne terminy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.