CZYNNIKI MAJĄCE NEGATYWNY WPŁYW NA JAKOŚĆ NASIENIA
Jeszcze do czasów mniej więcej II Wojny Światowej uznawało się, że mężczyzna nie może być przyczyną niepłodności w związku. Od tego czasu medycyna poszła niezaprzeczalnie do przodu, jednak nadal poważnym problemem społecznym pozostaje to, że rola mężczyzny w zachodzeniu w ciążę jest niedoceniana. Tymczasem prawda jest taka, że czynnik męski występuje nawet w 50% przypadków niepłodności partnerskiej. Czynnik męski, czyli męska płodność, której odzwierciedleniem jest, najprościej mówiąc, jakość nasienia.
Co może wpływać na obniżoną jakość nasienia?
Jest wiele elementów, które mogą przyczynić się do tego, że parametry nasienia nie są w normie.
Choroby przebyte w dzieciństwie, zmiany anatomiczne, urazy, infekcje i inne czynniki, które mogą wymagać szerszej diagnostyki i leczenia.
Warto jednak rozmowę o męskiej płodności i jakości nasienia rozpocząć od całkowitych podstaw, czyli od czynników, na które możesz mieć bezpośredni wpływ. Najprościej określić je mianem stylu życia.
•Dieta
Dieta wpływa na wszystkie układy w organizmie człowieka. Także na układ płciowy. Niezmiernie ważne jest nie tylko to, ile jesz, ale także, co jesz i kiedy.
Jakość tego co jesz, przekłada się na jakość nasienia – na koncentrację, ruchliwość, morfologię. Może też wpływać nawet na objętość jąder, czy poziomy hormonów w męskim organizmie – na czele z testosteronem. Co więcej, dieta – jej składniki czy niedobory mogą obniżać liczbę ciąż i żywych urodzeń.
•Kondycja & BMI
Masa ciała w stosunku do wzrostu, czyli Twoje BMI, to bardzo ważny wyznacznik tego, w jakim stanie może być Twój organizm. Znaczenie ma także kondycja czyli to, jak szybko się męczysz i czy jesteś w stanie wejść po schodach na II piętro.
Uważa się, że każde 9 kg nadwagi, to zwiększenie szansy na niepłodność o ok. 10%. Nadwaga może prowadzić także do zaburzeń gospodarki hormonalnej, na czele ze spadkiem produkcji testosteronu, a także do spadku funkcji przysadki w zakresie wydzielania hormonów FSH i LH, które stymulują męski układ rozrodczy m.in. do produkcji plemników.
•Aktywność fizyczna
Jeżeli Twój tryb życia jest siedzący, a po pracy przenosisz się prosto na kanapę, jeszcze do tego z przekąską w ręku, to jest to również prosta droga do obniżenia ilości i jakości nasienia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma jasne stanowisko odnośnie aktywności fizycznej, która generalnie zapobiega i redukuje ryzyko wystąpienia licznych chorób przewlekłych, w tym niepłodności.
•Stres
Stres, który towarzyszy większości z nas w codziennym życiu, może być związany z pracą, życiem prywatnym i wieloma innymi czynnikami. Gdy rozpoczynają się starania o dziecko, potrafi się on jeszcze uwydatnić.
Znaczenie ma nie tylko stres, który pojawia się nagle i szybko znika, ale przede wszystkim ten długotrwały, którego już czasami nawet nie odczuwamy.
•Sen
Sen to kolejny czynnik, który może wpłynąć na jakość nasienia, ale też na cały organizm i kondycję zdrowotną. Znaczenie ma to, czy śpisz długo, czy krótko, a także czy sypiasz regularnie, czy też może próbujesz się w weekendy wyspać “na zapas”. Trzeba pamiętać również o tym, że prawidłowy sen, to nie tylko ilość przespanych godzin, ale także jego jakość.
•Substancje toksyczne
Oczywistym wydaje się, że picie alkoholu i palenie (nie tylko papierosów), a także zażywanie innych substancji toksycznych powoduje negatywne skutki dla zdrowia. Alkohol może przekładać się na spadek objętości ejakulatu oraz obniżenie koncentracji i morfologii (budowy) plemników, a znaczne nadużywanie alkoholu może prowadzić nawet do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu!
Związki chemiczne, dostarczane z kolei do Twojego organizmu w trakcie palenia tytoniu, mogą powodować spadek koncentracji, ruchliwości i jakości plemników. Co więcej, u palaczy jest znacznie zwiększona obecność czynników zapalnych w nasieniu. Może to dodatkowo oznaczać spadek jakości DNA, czyli materiału genetycznego Twoich plemników.
Co z tego może wynikać?
Nawet ponad dwukrotny wzrost ciąż zakończonych poronieniem. Dotyczy to również ciąż uzyskanych przez in vitro. Nieprawidłowe DNA może także zostać przekazane potomstwu i mieć negatywny wpływ na jego rozwój.
Podsumowanie
Rola mężczyzny w planowaniu rodziny jest tak samo istotna, jak rola kobiety. Obserwowany od wielu lat powolny spadek jakości nasienia może mieć oczywiście wiele przyczyn, jednak wiele z nich wynika ze zmian naszego stylu życia, z dietą na czele!
Plemniki- ich ilość i jakość- bardzo często odzwierciedlają stan zdrowia mężczyzny, jego kondycję i styl życia. Warto już na samym początku starań zadbać również o czynnik męski, zaczynając od samego początku, czyli od codziennej rutyny: pożywienie, aktywność fizyczna, sen, stres, używki – takie małe kroki, o które zadbasz każdego dnia mogą dać naprawdę ogromne efekty! Od tego zacznij i dobrze wykorzystaj swój czas!
Wróc do listy wpisów na BLOGU